Psihoterapija za zakonce, pare, otroke, družine in posameznike



Družinski inštitut Bližina je zavod za strokovno psihoterapevtsko pomoč posameznikom, parom, otrokom in družinam v stiski. Delo temelji na modelu relacijske družinske terapije, ki ga je v Sloveniji razvil dddr. Christian Gostečnik in je v letu 2010 s strani mednarodne komisije prejel priznanje za inovativnost (JAPTI). Posameznika razumemo kot del celotne družine v kateri je odraščal in skušamo odkriti ter razumeti pomen in moč preteklih izkušenj v sedanjem življenju. V ta namen raziskujemo in odkrivamo korenine določenega problema, hkrati pa probleme razrešujemo na treh ravneh: sistemski, interpersonalni ter intrapsihični. Cilj terapevtskih programov je preoblikovanje notranjih čustvenih vzorcev odnosov pri posamezniku, paru oz. družini. Strokovno terapevtsko pomoč nudimo zakonski in družinski terapevti, specialisti zakonske in družinske terapije z zaključenim podiplomskim študijem na Univerzi v Ljubljani. Inštitut poleg psihoterapije organizira izobraževanja, (psiho)edukativne delavnice in predavanja ter izvaja supervizijo. Raziskovalna dejavnost je usmerjena na področje družine in odnosov.
Pogovor s Klemenom Selakovičem, voditeljem podcasta AIDEA.


BLIŽINA OSREČUJE


Knjiga o medosebnih odnosi


Knjiga govori o hrepenenju zakoncev, staršev in najstnikov po naklonjeni medsebojni bližini ter hkrati razkriva, zakaj smo kljub temu hrepenenju pogosto osamljeni in žalostni. Bralcem ponuja vpogled v manj zavedno dinamiko prenašanja in prebujanja neprijetnih občutij v drugih ter razlaga, kako napačne interpretacije te dinamike vodijo v konfliktne odnose med družinskimi člani. Avtorja s slikovitimi primeri orišeta, kako se naj odzovemo v takšnih situacijah ter zakonce in starše vabita k ranljivemu odzivanju drug do drugega in do otrok. Slednje pomeni iskreno odpiranje in podelitev lastnega doživljanja z drugimi. S tem se ustvarja nov prostor za drugačno doživljanje sebe in drugega ter posledično možnost za preseganje nefunkcionalnih vzorcev in ustvarjanja bližine, ki osrečuje.



 External link opens in new tab or window




Srečni in nesrečni zakonci


 

VIDEO: oddaja Dobro jutro


Raziskovalci, ki so se ukvarjali z dinamiko v zakonskem odnosu, so presenečeno ugotovili, da se zakonci, ki so sebe opisali kot srečne, ne kregajo manj od zakoncev, ki so se počutili v zakoncu manj srečne oz. manj zadovoljen.

Zadovoljni in nezadovoljni zakonci se ločijo tudi v tem kakąno vlogo pripisujejo spolnosti glede sreče v zakonskem odnosu. Zadovoljni zakonci so 15 do 20 odstotkov svoje sreče pripisovali zadovoljujočemu spolnemu ľivljenju, medtem, ko so nesrečni zakonci problemom v spolnosti pripisovali od 50 do 70 odstotkov.

Več o tem

 


External link opens in new tab or window


VIDEO: Terapija z otroki in izobraževanje Terapija z otroki

 

VIDEO: O Taščah




 

External link opens in new tab or window



Članki o starševstvu

 

Članki o partnerskem odnosu



Članki za mladostnike

 

  • čustveno varanje
  • žena me je prevarala
  • kaj ima s tem moja preteklost
  • žena komplicira
  • čustvena odtujenost
  • zakonska terapija je del osnovne partnerske psihohigiene


več o tem >>


 več o tem >>

Priporočeni filmi

 

Čustveno varanje oz. nezvestoba


Film je lahko zelo koristen pripomoček v terapevtskem procesu. Gre za kompleksen oz. celoviti način nagovarjanja gledalčevega racionalnega razmišljanja kot tudi emocionalnega doživljanja.


»Desna možganska hemisfera«


Gledalec se lahko identificira oz. poistoveti s filmskim likom. Na ta način lahko podoživi ali začuti zgodbo, kot da bi jo sam doživljal. Preko tega procesa lažje začuti neko občutje, ki mu je bilo do takrat nedostopno. Prav tako pa lahko lažje začuti »nasprotno« stran, kako se je počutila in kaj je doživljala. Tako lahko film predstavlja dobro izhodišče za nadaljni zakonski ali družinski pogovor.

 

»Sem poročena žena. Z možem imava dokaj dober odnos. Mislim pa, da je zadnje čase postal malo ljubosumen. Namreč občasno se srečujem s svojim prijateljem, ki ga sicer on dobro pozna. Gre samo za pogovor, vendar moža to moti. Je napak, če si želim pogovor – ki ga doma ne dobim?. Saj to ni varanje ali nezvestoba…«


Gotovo je težko za Vas, če se z možem ne moreta pogovarjati. Kajti pogovor je način, kako ženska sebe začutite, se sprosti, pa četudi ne najde konkretne rešitve za določen problem, ker rešitev je že to, da jo nekdo posluša in da se z nekom lahko poveže. Hkrati pa je v zelo podobnem položaju vaš mož, ki mu je verjetno sila težko priznati, da je ljubosumen, težko mu je, ko ne ve, kaj to pomeni, da se žena rada srečuje z drugim, pa četudi gre za samo za pogovor.

več o tem >>

 več o tem >>


 Radijske oddaje

 

Skupina za razvezane



VIDEO: Slovenci in alkohol

 
External link opens in new tab or window
 

V mesecu oktobru se bo pričela skupina za razvezane. Potekala bo ob sredah zvečer ob 19.45h v prostorih Družinskega inštituta Bližina v Celju (2x mesečno). Skupina je namenjena razvezanim ženam in možem, kakor tudi vsem, ki so prekinili izvenzakonsko razmerje. Prijave sprejemamo do sredine oktobra. Skupina bo zaprtega tipa, kar pomeni, da se kasneje v skupino ne bo možno več vključiti. Max. število članov skupine bo 10. Skupino bo vodil dr. Drago Jerebic, spec. ZDT.


Dva intervjuja ne temo razveze:

- Družina: External link opens in new tab or windowRazveza globko rani

- Nedelo: External link opens in new tab or window"Bivanje skupaj po ločitvi je kot

                 External link opens in new tab or windowvztrajanje v slabo plačani službi"




   

Moški in ranljivost


 

VIDEO: HALO TV - Alkoholizem


Za mnoge moške je edino socialno sprejemljivo čustvo jeza. Zato vedno znova, ko začutijo žalost, sram ali strah, to “prekrijejo” z jezo ali pa omenjena občutja potlačijo. Za takega moškega bo žena rekla, da se nenehno jezi, za kar bo vedno znova našel nek razlog v drugih. Drug neustrezen način zavarovanja pred bolečimi občutji je čustvena otopelost ali potlačitev. Tak moški bo lahko sicer zelo korekten in spoštljiv, vendar imajo bližnji občutek, da jih zavrača oz. da mu ne morejo blizu.

Več o tem

 


External link opens in new tab or window

VIDEO: Odnos med mamo in sinom


 

Izgorelost



External link opens in new tab or window

 

Primerjanje z drugimi.  Vir izgorelosti je lahko pretirano ukvarjanje z drugimi, primerjanje z drugimi, tekmovanje z drugimi in vzporedno izgubljanje stika z lastnimi telesom, z lastnimi potrebami in občutji, ki so naši notranji senzorji in alarmi, ki nas opozarjajo, kdaj je nečesa preveč in se je treba ustaviti oz. nekaj spremeniti. Tako lahko posameznik išče v pretiranem delu vir za potrditve, ki jih sicer ni dobil in se šele skozi uspešno opravljeno delo počuti, da je vredu, vreden, dober, ponosen.

 Več o tem

Terapija z otroki


 

Zakonske oz. partnerske težave


Se otrok neprimerno vede? Je v konfliktu s sovrstniki, sorojenci? Težko navezuje stike z drugimi otroci, se zapira vase? Ima težave v šoli? Je agresiven do drugih? Ima nočne more, ne more spati? Je hiperaktiven? Je doživel spolno ali fizično zlorabo? Kadar ima otrok čustvene, vedenjske ali nepojasnjene zdravstvene težave pomeni, da je v stiski, ki je ne zna izraziti z besedami.
 

Na začetku zaljubljenosti je vse tako čudovito, prepriča nas, da smo našli pravo osebo svojega življenja. Tako vso svojo energijo vložimo v odnos z upanjem na najboljšo skupno prihodnost. Čas teče in niti se ne zavedamo kdaj točno se je pričelo: nenehni prepiri, odtujenost, čustvena hladnost, težave v spolnosti, nezaupanje, prevare, izdajstva, nestrinjanje glede vzgoje,…Sprašujemo se ali je oseba res prava, bi nam bilo mogoče lažje živeti s kom drugim, kaj naj naredimo? Da ne bi bilo potrebno pustiti košček srca ob poti imamo možnost izbire: lahko se oba odločiva odkriti in razrešiti vzrok težav in poglobiti najino bližino…


več o tem >>

 več o tem >>